Gebze Kompresör Servisi

Gebze Kompresör Servisi | Hava ve diğer gazları atmosfer basıncından daha yüksek değerdeki basınçlar ile sıkıştırmak için kullanılan makinalara kompresör denilmektedir. Kompresörler atmosferde bulunan havayı sıkıştırarak basıncını artırmaktadır. Kompresör ile yüksek basınçlı hava gerekli olduğu yerlerde kolay bir şekilde yüksek basınçlı hava kullanılabilmektedir.

İlk kompresörlü hava basınç pompası 1829 yılında William Mann tarafından patent başvurusu yapılarak kullanılmaya başlanmıştı. Kompresör sistemine sahip makina ise 1650 yılında kullanılmıştır. Kompresör sayesinde daha önce kullanılan büyük makinaların yerini daha küçük makinalar kullanılmaya başlanmıştır. Kompresörlerin gelişmesi ile basınçlı hava kullanmanın haricinde soğutma amaçlı da kullanılmaya başlanmıştır.

Kompresörler genel olarak dışarıdan aldığı havayı yüksek basınca çevirerek kullanmaktadır. Basınçlı hava bir çok avantaja sahip olsa da yüksek maliyetli makinelerdir. Basınçlı hava oluşturmak için yüksek elektrik tüketimi nedeniyle pahalı olmaktadır. Özellikle zamanında bakımı yapılmayan kompresörler hem yeterli basınç üretmeyecektir hem de maliyetlidir. Gebze kompresör servisi olarak kompresörlerinizin bakımı için uygun fiyat ve kaliteli işçilik hizmeti sunmaktayız.

Kompresör Seçiminde Dikkat Edilmesi Gerekenler | Gebze Kompresör Servisi

Kompresör seçimi yapılırken mutlaka yapmış olduğunuz işinize uygun kompresörler seçmeniz gerekmektedir. Yapmış olduğunuz işte ihtiyacınız olandan fazla basınçlı hava üreten kompresör tercihinde bulunmanız işletmeniz için hem ilk alımda yüksek maliyete sebep olurken hem de daha sonrasında yüksek elektrik tüketimine sebep olmaktadır.

İşletmenize uygun kompresör seçimi yaparken kompresörün işletme basıncı, kullandığı hava miktarı, kompresör tipi, özgül güç tüketimi, yüksüz güç tüketimi, temiz (yağsız) basınçlı hava üretimi gibi etkenlere dikkat etmek gerekmektedir. Gebze kompresör servisi olarak işletmenizin durumunu inceleyerek ihtiyacınıza en uygun kompresör seçiminde danışmanlık hizmetide vermekteyiz.

 

Kaliteli bir kompresör kullanıldığı süre içerisinde düşük elektrik tüketimi ile en fazla havayı elde etmenize yarar. İyi bir kompresör boşta iken yani yüksüz çalışırken en az gücü tüketen kompresördür. Kompresör soğutma sistemleri için en önemli sistemdir. Herhangi bir sebeple kompresör de arıza meydana gelirse tüm sistemde arıza oluşmuş demektir. Bu sebeple kompresör tamiri yada bakımının düzenli ve hızlı yapılması hayati öneme sahiptir. Gebze kompresör servisi olarak uzman teknik ekibimiz ile mümkün olduğunca en hızlı şekilde kompresör tamirini yapmaktayız.

Kompresör Grupları

Kompresörler hava basıncını artırmakta kullanılan yöntem bakımından dinamik kompresör ve pozitif deplasmanlı kompresörler olarak iki gruba ayrılmaktadır.

Dinamik Kompresör

Dinamik kompresörlere turbo kompresörde denilmektedir. Dinamik kompresörde hava basıncı havanın akışı esnasında artırılır. Dinamik kompresör havanın türbinler vasıtasıyla birden yüksek hızlara getirilmesi ve daha sonrasında hızının düşürülmesi sonucu basınç elde etmesi prensibiyle çalışmaktadır. Çok yüksek veya sabit hava basıncı istenilen alanlarda dinamik kompresörler tercih edilmektedir.

Pozitif deplasmanlı kompresörlere göre dinamik kompresörlerde küçük basınç değişimleri ile büyük debi değişimleri sağlanmaktadır. Bu sayede motor gücü değiştirilmeden geniş aralıklarda debi sağlanmış olmaktadır.

Pozitif Deplasmanlı Kompresör

Pozitif deplasmanlı kompresörler havayı belirli bir hacimde sıkıştırma usulü ile çalışmaktadır. Pozitif deplasmanlı kompresör emiş regülatörü ile havayı alarak havanın hacmi mekanik olarak azaltılarak istenilen basınca ulaşıncaya kadar sıkıştırmaktadır. Pozitif deplasmanlı kompresörler havayı sıkıştırmada kullanılan mekanizmalara göre döner mekanizmalı ve doğrusal mekanizmalı olarak ikiye ayrılmaktadır.

Günümüzde işletmelerin bir çoğu pozitif deplasmanlı kompresörler kullanılmaktadır. Eski zamanlarda kullanılan kompresörler pistonlu kompresörlerdi. Pistonlu kompresörler yüksek gürültüde çalışmaktadırlar ve yeteli hava basıncı debisi yakalayabilmek için aşırı büyük yapıdadırlar. Gelişen teknoloji ile birlikte kompresörlerde gelişerek daha küçük yapıda ve yüksek verimde çalışma prensibie sahip olmuşlardır.

Vidalı Kompresör

Vidalı kompresörler, diğer kompresör türlerinden farklı olarak birbirine geçmiş rotor çifti bulundurmaktadır. Vidalı kompresörler havayı piston yerine rotor çiftlerinden geçirmektedir. Bir çeşit pozitif deplasmanlı kompresör türü olan vidalı kompresörler pistonlu kompresörlerin yerine işletmeler tarafından oldukça fazla tercih edilmektedirler.

Pistonlu Kompresör

Pistonlu kompresör havayı düşük basınçlı taraftan yüksek basınçlı tarafa doğru hava akışı olması ve buna karşılık pistonun hareketi ile bir aşağı bir yukarı hareket eden piston tarafından havanın sıkıştırılması prensibi ile çalışmaktadır. Yapı itibari ile oldukça büyük yapıdadır. Pistonla çalışması sebebiyle yüksek gürültülü şekilde çalışmaktadır.

Pistonlu hava kompresörlerinde havanın sıkıştırılması işlemi pistonun sadece bir tarafa/yöne yukarıya, emme yönünün tersine şekilde hareketi esnasında oluyorsa, tek yönde etkili; her iki yöne aşağı ve yukarı veya sağa ve sola hareketi esnasında da hava sıkıştırması oluyorsa, çift yönde etkili pistonlu hava kompresörü olarak adlandırılır.

Kompresör Nasıl Çalışır?

Kompresörler kullanım amaçlarına ve havayı sıkıştırma şekillerine göre farklı türlerden oluşmaktadır. Kompresörün çalışma mantığı aslında bir arabanın motorunun çalışma mantığı ile aynı sisteme sahiptir. Araç motorunda da piston yakıtın yanması sonucu oluşan basıncı pistonlar ile iterek araca güç vermektedir. Bu güç sonucu oluşan gaz ise egzozdan dışarı atılmaktadır.

Kompresörlerde tıpkı araçlar gibi havayı üretiliş şekillerine göre sıkıştırarak bir yüksek basınçlı gaz oluşturmaktadır. Bu oluşan basınç ise egzozdan atılmak yerine kompresörde depolamaktadır. Kompresör normal havada bulunan atmosfer içerisindeki temiz havayı emerek pistonlar vasıtasıyla sıkıştırarak basıncını artırmaktadır. Artan bu basınçlı havayı ise ihtiyaç halinde kullanmak için kendi deposunda saklamaktadır. Daha sonrasında ise alçak yüksek basınç prensibi ile bu havayı kullanmaktadır.

Kompresör Bakım ve Tamirinin Önemi

Kompresörler işletmeler için hayati öneme sahip malzemelerden birisidir. İşletmeler özellikle fabrikalarda kullanılan üretim elemanlarının çalışması için gerekli olan hava basınçlarının sağlanmasında kullanılan kompresörlerin düzenli bakımının yapılması gerekmektedir. Düzenli olarak bakımının yapılmaması durumunda oluşacak olan olası bir arızada tüm işletme operasyonu sekteye uğrayacak ve ciddi bir ekonomik kayba neden olacaktır.

Kompresörler soğutma sistemi için en önemli makinalardan birisi hatta soğutma sisteminin kalbidir. Soğuk hava depoları, soğutucu araçlar gibi soğuk olması gereken yerlerde kompresörlerin mutlaka periyodik bakımlarının ve temizliklerinin yapılması gerekmektedir. Zamanında yapılmayan kompresör bakımı ciddi büyük zararlara yol açabilmektedir. Kompresörde oluşacak arıza haricinde soğuk olması gereken ürünlerde de bozulmalar oluşacağı için maliyetli sorunlar oluşabilmektedir.

Gebze kompresör servisi olarak erinde bakım ve onarım hizmetimiz ile işletmelerinizin operasyonları sekteye uğramadan bakım ve tamir işlemleri uygun fiyat kaliteli işçilik prensibi ile yapılmaktadır. Firmamız sizlerin işlerinin aksamaması için 7 gün 24 saat hizmet vermektedir. Yerinde teknik servis ekibimiz sizlere etkin hizmet verebilmek için sahada tam donanım ile hizmet vermektedir.

Kompresörler Nerelerde Kullanılır?

Mekanik bir harekete ihtiyaç duyulan her alanda kompresör kullanılabilmektedir. Kompresörden enerji üretmek direkt olarak elektrik kullanarak enerji üretmekten çok daha yüksek maliyetli olabilmektedirler. Ancak işletmeler için yeterli büyüklükte enerji üretilemediği durumlarda bu enerjiyi karşılamak için kompresör kullanılmaktadır.

Büyük işletmelerde kompresör kullanıldığı gibi küçük işletmelerde de kompresör kullanılmaktadır. Örneğin araç lastiği değişimi ve tamiri yapılan yerlerde lastiklere hava basmak için kompresör kullanılmaktadır. Evlerimizde yada iş yerlerimizde kullandığımız buz dolabı yada derin dondurucu gibi elektronik eşyalarda da bir nevi kompresör kullanılmaktadır. Bu makinelerin soğutma sistemlerindeki motorlarda kompresör sistemi kullanılmaktadır.

Hayatımızın hemen her alanında bilmeden de olsa kullandığımız çok önemli makinelerden birisi olan kompresörler yaşamımızın kesintiye uğramaması için çalışırken bizde gebze kompresör servisi olarak bu makinelerin verimli çalışması için faaliyetteyiz.