Basitçe anlatmaya çalışırsak kompresörlerde vida, yüksek devirlerle dönerek girişten aldığı havayı çıkışından bir tanka iterek sıkıştıran kapalı bir elemandır. Ana elemanı genellikle bir erkek ve bir dişi helisel dişli rotordan oluşur. Erkek rotor döndürüldüğünde birbirine geçen dişlerin yardımıyla dişi rotor da döner ve emiş kısmından aldığı havayı helis şeklinden dolayı dönerken ileri iter. Çıkışa gelen hava da depolanacağı bir tanka alınır.

Önleyici ve periyodik bakımları zamanında yaptırılan kompresörlerde dahi, vida ünitelerinin belirli çalışma zamanları aralığında vida revizyonlarının yaptırılması ve bu aşınmalara karşı gerekli tedbirlerin alınması gerekmektedir.


VİDA REVİZYONU SAATİNİ UZATAN ETKENLER

Vida ünitesi içerisindeki helisel dişi ve erkek rotorlar

Yüksek devirle dönen her makinada olması beklendiği gibi vida ünitesinde de rotor ve rulman gibi makine elemanlarında sürtünme kayıpları ile ısı yükselmesi oluşur. Bu ısınmaları önleyebilmek ve ayrıca dönen parçaların aşınmasını önleyebilmek için vidalarda genellikle yağlama yağı kullanılır. Yağlaması uygun olmayan vida rotorlarında mekanik aşınma ve su buharı korozyonunun meydana getirdiği iki tür aşınma görülür. Bu aşınmaları önlemek için kompresörünüzün periyodik bakımlarında orijinal Dalgakıran ISO 9001 yağlama yağlarını kullanmanızın önemi çok büyüktür. Aksi takdirde rulman ve rotor yüzeylerinde oluşan aşınmalar veya pas korozyonları sebebiyle ilk etapta elde ettiğiniz hava miktarında düşmeler olacaktır. Kullanıcı olarak bu durumu fark edene kadar enerji sarfiyatınız aynı olmasına rağmen istediğiniz miktar basınçlı havaya sahip olamayacaksınız. Sorun zaman içerisinde vida üzerinde aşırı titreşimler yaratmaya başlayacak ve mekanik aşınım miktarı yükselecektir. Eğer sorunu zamanında fark edip vida ünitenizin revizyonunu yaptırtmazsanız da vida ünitesinde kilitlenmeye varan hasarlar oluşacaktır. Bu durumda işletmenizin ani durması sebebiyle büyük maddi zararlara uğrama ihtimalini arttıracaktır. Devamı için tıklayın.